Prva pobeda za Raikonena i Lotus

autor: Miladin Sudimac | datum objave: 03.11.2012.

©

U prvih 19 krugovo činilo se da će Hamilton lako odneti pobedu i pored vozila sigurnosti koje je izašlo na stazu između krugova 9 i 14. Niko Rozberg je preleteo preko bolida Narijana Kartikejana u krugu devet. Hamilton je opet povukao na restartu i odmakao Raikonenu preko 3 sekunde, a onda je u krugu 20 njegov Meklaren počeo da gubi snagu, pa se zaustavio u krivini 14.

Fetel koji je krenuo iz boksa nije imao baš mnogo sreće na početku trke. Oštetio je prednje krilo pri kontaktu sa Brunom Senom, a onda je Ričardo naglo zakočio iza vozila bezbednosti, a Fetel je dodatno oštetio svoje krilo na DRS marker pored staze. U 13. krugu je otišao po novo krilo i gume do boksa i opet pao na začelje karavana.

U srednjem delu trke Raikonen je odmicao, dok je Alonso pritiskao Maldonada za drugo mesto. Alonso je pretekao Maldonada u 21 krugu, Veber u napadu na istog vozača u 23 krugu proklizava i gubi pozicije od Batona, Mase i Pereza. Tri kruga kasnije Veber je imao incident sa Masom koji je prouzrokovao okretanje Brazilca.

Do vremena za boks koji su vozači odradili između 27 i 31 kruga Raikonen je bio 1,4 sekunde ispred Fetela i bilo je pitanje da li može da izdrži na istim gumama još 23 kruga.

Odgovor je bio da sigurno ne može ali boks odrađen u 37 krugu bio je dobro tajmiran i Finac je pao na četvrto mesto.

Odmah zatim došlo je do incidenta u kome su učestvovali Di Resta, Grožan, Perez, Veber pa je vozilo bezbednosti bilo uposleno od 38 do 42 kruga.

Raikonen je uspeo da iskontroliše trku do kraja i sačuva vodeću poziciju od Alonsa koji je napravio i najbrži krug u poslednjim krugovima trke.

Fetel je uspeo da dođe do podijuma sa poslednje pozicije.

Baton je zauzeo četvrto mesto, a peti je Maldonado koji je imao velikih problema sa KERS-om.

Kobajaši je šesti za Zauber, dok je sedmi Felipe Masa.

Osmao mesto je zauzeo Bruno Sena tako da je Vilijams ostvario svoj cilj-osvajanje bodova sa oba auta. Di Resta je deveti, a poslednji bod uzeo je Ričardo iz Toro Rosa.

Ričardo je preuzeo poziciju od klupskog kolege Verna, koga je prestigao i Mihael šumaher, a sve zbog pucanja zadnjeg desnog pneumatika.

Borba na začelju je takođe bila zanimljiva. Kovalainen je na poziciji trinaest tako da mu je falila još jedna pozicija više kako bi Kejtrem povratio poziciju deset od Marusije u konkurenciji konstruktora.

Timo Glok je četrnaesti, a Perez koji je odslužio kaznu od deset sekundi je petnaesti. Petrov je šesnaesti dok je poslednji koji je završio trku na Jas Marini je Pedro de la Rosa iz HRT-a.

Raikonen je osmi različiti pobednik ove sezone, a šest različitih timova je uspelo da osvoji pobedu ove sezone.