Hamilton pobednik Velike nagrade Portugalije

autor: Miladin Sudimac | datum objave: 02.05.2021.

©Mercedes AMG F1

Luis Hamilton odneo drugu pobedu u ovogodišnjem šmpionatu i 97 u karijeri i pored starta sa druge, a potom i pada na treću poziciju.
Botas je poveo trku ispred Hamiltona i Ferstapena. Odmah u prvom krugu Raikonen je dokačio svojim krilom bolid klupskog kolege Đovinacija. Deo krila je odleteo u vazduh, a drugi se podvukao pod Alfa Romeo. Finac nije imao dovoljnu upravljivost prednjih točkova pa je izleteo u peščanu zamku. Incident je izazvao prekid.
Trka je restartovana u 7. krugu. Ferstapen ej uspeo da prestigne Hamiltona za drugu poziciju a, Sajnc je povratio četvrtu poziciju koju mu je na startu preuzeo Noris. Nakon 5 krugova Hamilton je vratio drugo mesto i dao se u poteru za klupskim kolegom Botasom. prestigao ga je u 20. krugu.
Perez je ostao najduže na stazi od svih pa je jedno vreme vodio trku ali je na kraju i on morao na servis. Pao je na poziciju 4 na kojoj je i završio trku.
Nešto ranije u krugu 36 Ferstapen i Botas su otišli na servis. Po izlasku na stazu Ferstapen se bolje snašao na tvrdim gumama i prestigao Botasa. Do kraja trke Botas je sustizao Ferstapena ali je došlo do pregrevanja pa je morao odustati od potere. Odlučio se za dodatni servis u završnici kako bi pokupio bod za najbrži krug. Isto je uradio i Ferstapen. Vozač Red Bula odvozio je najbrži krug ali mu je poništen pa je ipak osvajač pol pozicije dobio dodatni bod.
Perez je završio na poziciji 4 ispred Norisa i Lekelra. Okon je zauzeo sedmo, a Alonso osmo mesto, pa su tako doneli solidne bodove Alpini. Možda važnije od bodova su performanse prikazane ovog vikenda. Bodove su uzeli i Rikardo u drugom Meklarenu i Gasli iz Alfa Taurija. Sajnc je krajem trke izgubio dosta na tempu pa su ga trojica rivala prestigla i izbacila van zone bodova.

Fetel nije iskorisitio ulaz u završni deo kvalifikacija, trku je završio za Đovinacija na poziciji 13. Iza njega je klupski kolega Strol praćen Cunodom u drugom Alfa Tauriju. Pad performansi u trci imao je i Rasel. On se jedno vreme dobrodržaou svom vilijamsu ali je na kraju potonuo u plasmanu na poziciju 16. vilijams pokazuje znake oporavka ali još nije na nivou Alfa Romea i ostalih rivala. Mik Šumaher je završio na poziciji 17 ispred Latifija koji je imao prilično loše izdanje tokom vikenda, a na poslednjoj poziciji je Mazepin. Rus je dobio i 5 sekundi kazne jer je zasmetao Perezu u trenucima kada je Meksikanac bio na vodećoj poziciji.