Hamilton pobednik VN Abu Dabija i šampion sezone 2014

autor: Miladin Sudimac | datum objave: 22.11.2014.

©MercedesAMGF1

Luis Hamilton je šampion Formule 1 za sezonu 2014. Pobedom na poslednjoj trci sezone u Abu Dabiju potvrdio je titulu, dok je njegov najveći rival, klupski kolega Niko Rozberg zbog tehničih problema sredinom trke počeo da pada u plasmanu, završivši tek na 14-oj poziciji.

Startujući završnu trku sezone sa 17 bodova prednosti, Hamilton je imao mogućnost i da završi na drugoj poziciji, iza Rozberga i titula bi opet bila njegova. Međutim, Britanac je odlično startovao, dok je Rozberg proklizao i izgubio pol poziciju već do prve krivine. Loš start imali su i Botas koji je pao na osmo mesto, kao i Magnusen, dok se Baton probio napred.

Hamilton je napravio razliku oko 4 sekunde, a onda je Rozberg u 24. krugu napravio greškuu krivini 20 što je dodatno povećalo razliku. Krug kasnije Nemac se požalio da je izgubio snagu motora. Iz boksa mu je javljeno da je otkazao ERS.

Popuštajući tempo iz kruga u krug, bez pomoći ERS-a, Rozberg se našao na meti Vilijamsovih vozača Mase i Botasa, a bilo je pitanje da li će završiti trku. Ipak, Rozberg je ostao pribran i borio se da završi u prvih pet, kako bi u slčaju da se dogodi kvar Hamiltonu, uspeo da osvoji titulu. Hamilton je tada prebacio svoj motor u redukovani režim rada, kako bi se dodatno osigurao od potencijalnih problema.

Sve to je pratio Felipe Masa koji je forsirao do samog kraja ne bi li ugrozio Hamiltona. Brazilac je 11 krugova do kraj prešao na super meke gume i do kraja trke spustio razliku na 2,5s, ipak nedovoljno da se ugrozi novi šampion.

Botas je završio na trećoj poziciji, što je donelo prvi dvostruki završetak na podijumu u sezoni "preporođenom" Vilijamsu.

Rikardo je uspeo da završi na poziciji 4 iako je startovao iz boksa, dok je njegov, sad već bivši kolega Fetel na poziciji 8.

Na poziciji 5 našao se Baton, praćen Hilkenbergom i Perezom koji su doneli dvostruki završetak u bodovima Fors Indiji. Baton je ovim plasmonom uspeo da odbrani poziciju Meklarena u šampionatu jer je Magnusen završio van bodova. Nakon starta Danac je imao kontakt sa Hilkenbergom, nakon čega se požalio na probleme sa prednjim vešanjem. Uspeo je da završi trku ali tek na poziciji 11.

Alonsova oproštajna trka od Feraija nije prošla bez bodova. Španac je završio na poziciji 9 praćen klupskim kolegom Raikonenom.

Pomenuti Magnusen je prvi van zone bodova praćen Vernom iz Toro Rosa. Iza njih je Grožan u Lotusu koji je prvi od vozača koji zaostaje krug za pobednikom.

Rozberg je pozvan da odustane nekoliko krugova do kraja ali on to nije želeo. Trku je završio sa krugom zaostatka na poziciji 14.

Gutijerez i Zutil su na oproštajnoj trci od Zaubera zauzeli pozicije 15 i 16, a poslednji od vozača koji je završio trku je Vil Stivens debitant Kejtrema.

Na poslednjoj trci sezone zabeležena su tri odustajanja. Danil Kvjat iz Toro Rosa zaustavio se u 16-om krugu, a potom je i Maldonado u 28-om krugu zaustavio Lotus E22 iz koga je pokuljala vatra. Neslavan oproštaj Lotusa i Renoa propratili su i mehaničari iz boksa ovog tima na čijim licima se mogao videti ciničan osmeh. Kobajaši je takođe odustao u 46-om krugu. Mehaničari su nakon što je Japanac ušao u boks, odgurali njegov CT05 u garažu.