Hamilton prvi pobednik VN Rusije

autor: Miladin Sudimac | datum objave: 11.10.2014.

©WilliamsF1

Start je protekao bez incidenata, a Hamilton je dobro povukao. Roberg je ipak napao i na kočenju uz blokadu točkova uspeo da pretekne Hamiltona ali uz izlazak van staze. Iz boksa mu jer odmah javljeno da vrati poziciju, a on se požalio na vibracije i nakon samo jednog kruga otišao u boks. Isto je uradio i Masa, pa su oba vozača pala na začelje.

Hamilton je na vrhu gradio prednost nad Botasom, a Rozberg se polako probijao sa začelja. Hamilton je imao prednost od 21.7 sekundi kada je otišao na prvi i jedini servis u 27 krugu, a kada su svi vozači, uključujući i Botasa završili servis imao je 20.5 sekundi prednosti, dok se Rozberg probio do trećeg mesta.

U 30-om krugu Rozberg je pretekao Botasa, a poziciju je zadržao do kraja trke. U Vilijamsu su se nadali da će Rozberg morati na još jedan servis, odnosno da će istrošiti gume ali to se nije dogodilo pa je Rozberg završio trku sa nekoliko sekundi prednosti ispred Finca iz Vilijamsa.

Činilo se nakon kvalifikacija i početkom trke da će Vilijams moći da parira Mercedesu ali je Rozberg svojim probojem sa začelja ipak još jednom demonstrirao primat Mercedes AMG-a.

Bila je ovo deveta dvostruka pobeda Mercedesa u sezoni kojom je osigurana titula u poretku konstruktora.

Odličan rezultat ostvarili su vozači Meklarena. Baton je zadržao svoju startnu poziciju dok se Magnusen sa jedanaestog mesta probio na peto mesto do kraja trke. Meklaren je ovim bodovima (22), opet preuzeo peto mesto u poretku konstruktora jer je razlika bila samo jedan bod, a Fors je Perezovim desetim mestom u Rusiji osvojio samo još jedan.

Šesto mesto zauzeo je Alonso koji je do samog kraja trke branio poziciju od Rikararda. Španac je izgubio vreme u boksu zbog sporog servisa i konfuzije, pa je i drugi mehaničar zadužen za dizanje prednjeg dela bolida pritrčao u pomoć primetivši spor servis. Međutim, pritrčavanje ispred bolida u samom trenutku završetka servisa, samo je odmogla i onako sporom radu.

Na poziciji osma je Fetel, Raikonen je deveti, a prvih deset zatvara pomenuti Perez u Fors Indiji.

Prvi van zone bodova je Felipe Masa. Nakon odlaska na servis u drugom krugu Brazilac se jedno vreme probijao sa začelja iza Rozberga, ali sve je postalo teže kada je sustigao Pereza. Ni dolazak na servis nije pomogao, pa je do kraja trke ostao iza Meksikanaca u Fors Indiji bez rešenja za preticanje jer je rival bio previše brz na pravcu. Iza njega je drugi vozač Forsa, Niko Hilkenberg.

Vozači Toro Rosa završili su na pozicijama 13 (Vern) i 14 (Kvjat). Trak je za njih dobro počela. U ranoj fazi bili su na pozicijama koje donose bodove ali kako je trka odmicala padali su u plasmanu. Kvjat posle najboljeg kvalifikacionog rezultata u karijeri (5 mesto)  je do kraja trke pao u plasmanu iza klupskog kolege Verna.

Na pozicijama 15 i 16 je duo Zaubera - Gutijerez i Zutil. Gutijerez je dugo držao poziciju devet, ostavši na stazi do završne faze trke ali je nakon servisa naravno pao značajno u plasmanu.

Grožan je zauzeo poziciju 17. Francuz je kažnjen sa 5 sekundi kazne zbog kolizije sa Zutilom i izbicivanja sa staze u borbi za poziciju. Iza njega je drugi vozač Lotusa, Pastor Maldonado.

Markus Erikson u Kejtremu je zauzeo poziciju 19. Njegov klupsk i kolega Kobajaši povukao se iz trke u 21 krugu. Na pitanje novinara zašto je odustao Kobajaši je odgovorio da je to" odluka tima i da se žele sačuvati resursi bolida, te da je sa bolidom sve u redu". Ipak, na Tviteru, Kejtrem je objavio da je došlo do pregrevanja kočnica i da nije bilo bezbedno da Japanac nastavi trku. Ostaje nedoumica, zašto se Kobajaši povukao?

Prvi iz trke odustao je Maks Čilton. Jedini vozač Marusije u Rusiji povukao se iz trke zbog sumnje da je oštećeno vešanje zadnjeg dela bolida MR03.