Rozberg odneo pobedu u Australiji

autor: Miladin Sudimac | datum objave: 15.03.2014.

©MercedesAMGF1

Start trke prošao je uz dosta poteškoća za vozače Marusije. Prvo je Čiltonov bolid ostao na startu, a potom u formaciji za start Bjankijev bolid se takođe ugasio. Nakon još jednog kruga za zagrevanje start je uspeo, a Čilton i Bjanki su startovali iz boksa gde se već nalazio Grožan u Lotusu.

Hamilton je na samom startu izgubio vodeću poziciju od Rozberga koji je odlično startovao sa trećeg mesta, apotom je i rikardo uspeo da obiđe Britanca iz Mercedesa koji je imao problema sa motorom. Na začelju Kobajaši je blokirao kočnice na svom Kejtremu i otklizao u peščanu zamku. Pritom je "pokupio" Felipea Masu u Vilijamsu i upropastio njegovu trku.

Magnusen je odlično startovao, a posle nekoliko krugova uspeo je da prestigne Alonsa i pozicionira se na četvrtoj poziciji.

U 4. krugu Hamilton je dobio poruku da se povuče iz trke, da bi odmah potom dobio poruku da ostane na stazi. Britanac je ipak odustao u 5. krugu zbog problema sa motorom, a isto je uradio i Fetel dva kruga kasnije.

Do 8. kruga Botas se probijao ka vrhu impresivnom vožnjom stigavši Alonsa koji se nalazio na 5. mestu. Ipak u 10. krugu Finac je na izlasku iz krivine 13 dotako zid i probio zadnji desni pneumatik. Uspeo je da dođe do boksa, bez većih oštećenja, a na njegovu "sreću" guma je ostala na stazi i nije mogla biti bezbedno sklonjena, pa je na stazu izašlo vozilo beszbednosti u 12. krugu.

U 15 krugu vozilo bezbednosti se povukolo, a u međuvremenu većina vozača je odradila prvi servis.

Do 27 kruga Botas se uključio među prvih deset i počeo da napada Raikonena i Verna za bolje pozicije. Niko Hilkenberg, koji je bio na poziciji 4 napravio je "vozić" iza sebe, a prtili su ga Alonso Vern, Baton, Raikonen, Botas..

U 29. krugu odustao je Markus Erikson u drugom Kejtremu jer je Renoov motor počeo da gubi pritisak ulja. Odmah potom, 2 kruga kasnije i Maldonado je parkirao njegov Lotus, a u trci je tada ostalo 15 vozača.

Zatim je došla finalana serija servisa u boksu. Baton je prvi otpočeo seriju i uspeo da se probije ispred Alonsa koji je ostao na petom mestu pošto je uspeo da nakon servisa izađe ispred Hilkenberga.

U međuvremenu Botas je obišao Raikonena, a poziciju je sačuvao i nakon ulaska u boks u isto vreme kada je servis radio i Finac iz Ferarija.

Posle završenog servisa Rozberg je i dalje bio u vođstvu praćen Rikardom, Magnusenom. Baton je držao četvrtu poziciju ispred Alonsa, Hilkenberga, Verna, Botasa, Raikonena i Kvjata.

U 46 krugu odustao je i drugi vozač Lotusa, Roman Grožan. Francuz je takođe parkirao svoj Lotus na travu kraj staze.

U 47 krugu Botas se probio na sedmo mesto posle greške Verna. Četiri kruga pre kraja Finac je uspeo da se probije na poziciju šest pošto je na pravcu uz pomoć DRS-a prestigao Hilkenberga.

Rozberg je mirno privao trku kraju, a Magnusen koji je bio u poteri za Rikardom ipak nije uspeo da ga ugrozi. Australijanac je tako zauzeo drugo mesto pred domaćom publikom na svom debiju za Red Bul. Pokazao je i da Red Bul ima tempo za borbu sa Mercedesom, Meklarenom i Ferarijem, kada se otkolne problemi sa pouzdanošću koje su ovog puta prešle na Fetelov bolid.

Treće mesto zauzeo je novajlija iz Meklarena Kevin Magnusen. Odličnom vožnjom Danac je na debiju zabeležio svoj prvi podijum i ujedno vratio tim iz Vokinga na isti, pošto čitavu prethodnu sezonu Meklaren nije uspeo da osvoji niti jedan podijum.

Iskusni Baton kroz cilj je prošao četvrtii, Alonso je peti, a Botas u preporođenom Vilijamsu šesti. Da Finac nije napravio grešku na početku trke verovatno bi bio jedan od kandidata za podijum. Takođe, Botas je osvojio 8 bodova, što je samo bod manje od onoga što su i Maldonado i on osvojili tokom čitave sezone 2013.

Sedmo mesto zauzeo je Hilkenberg, a na osmo mesto se probio Raikonen koji je uspeo da obiđe Verna.

Deseto mesto zauzeo je Danil Kvjat iz Toro Rosa. Rus je pored Danca Magnusena drugi debitant koji je zabeležio bodove već u prvoj trci sezone.

Poziciju jedanaest zauzeo je Perez u Fors Indiji praćen vozačima Zaubera Zutilom i Gutijerezom. Poslednji koji je uspeo da bolid doveze do cilja je Maks čilton u Marusiji, dok je njegov klupski kolega Bjanki zauzeo petnaesto mesto ali je odustao 8 krugova pre kraja.